Tel: +420 255 710 711

TÝDENNÍ REPORT 03/2015

Po divokém týdnu se trhy dočkají nové výsledkové sezóny. Očekávání nárůstu firemních zisků v posledních týdnech výrazně kleslo (u firem z indexu S&P 500 na meziročních +4 %).
 

  • Míra nezaměstnanosti v USA v prosinci klesla již na 5,6 % (více než 6letá minima); zklamala však výše mezd, které klesly.
  • Deflace se v eurozóně v prosinci stala realitou, v ČR ceny zatím ještě meziročně nepatrně vzrostly.
  • Ceny ropy propad nezastavují - klesly již sedmý týden v řadě na nová 5,5letá minima, směrování podpořil i dále sílící dolar.
  • Euro k dolaru pokračovalo v poklesu již na 9letá minima, koruně se však nedařilo i k ostatním měnám.

Týden před námi (12. - 16. 1. 2015)

Nervozita na trzích z důvodu obav z dalšího terorismu může bez nových negativních zpráv vyprchávat. Přemítat se nadále bude nad očekáváními ohledně možných dalších stimulů ze strany ECB, když kromě slabosti ekonomického růstu se realitou stala deflace. Ta je pro ECB hlavním nepřítelem a trhy začaly více očekávat další zásahy včetně nákupu státních dluhopisů. Pro spuštění programu může být pro centrální banku brzdou dění v Řecku, nicméně otázkou obecně zůstává smysluplnost případného kroku. Již dříve uskutečněné obdobné nákupy ze strany Fedu v USA, resp. jejich reálné dopady na ekonomiku zůstávají diskutabilní. Zvláště, když evropská ekonomika má řadu odlišností a potřebovala by spíše řadu strukturálních reforem, které by napomohly ekonomickému růstu. Na kroky ECB si trhy musí každopádně počkat až do následujícího týdne. 

Svůj vliv si každopádně na trhy může zachovat cenový vývoj ropy, který jakoby neznal dno. V té souvislosti budou v nadcházející výsledkové sezóně ostře sledovány firemní zprávy zejména od energetických společností. Zatímco hospodaření firem v posledním kvartále minulého roku ceny ropy ještě nemusely tolik ovlivnit, důležitý bude zejména výhled. První vlaštovkou v sektoru budou čtvrteční výsledky společnosti Schlumberger (SLB), která je největší světovou firmou v poskytování služeb v ropném sektoru.  
Výsledkovou sezónu však tradičně odstartuje Alcoa (AA). Producent hliníku by měl dle predikcí trhu v pondělí večer oznámit zisk 0,27 USD/akcii, což je v meziročním srovnání nevýrazný pokles. Na řadu následně přijdou zejména reporty bank, jejichž hospodaření by později v tomto roce mohlo pozitivně ovlivnit očekávané zvýšení úrokových sazeb. 

Právě predikce celkového růstu zisků US korporací ve 4Q se v posledních týdnech výrazně snížila. Očekávání jsou tedy nastavena poměrně pesimisticky, což ve svém důsledku může znamenat nadprůměrné překonávání odhadů, jako tomu bylo v předchozí výsledkové sezóně. Kromě zmiňovaných cen ropy výsledky ovlivní zejména silný dolar. Oba faktory také budou asi nejvýrazněji promlouvat do budoucích výhledů firem. Zatímco silný dolar bude obecně pro exportně zaměřené firmy negativem, nízké ceny ropy mohou na jiné než energetické společnosti působit pozitivně.

Makrodat bude oproti předcházejícímu týdnu podstatně méně. V Evropě budou sledována zejména data o inflaci, resp. konečné údaje za prosinec, které budou dále zavdávat očekávání zmiňovaných kroků ECB. Z USA se v polovině týdne dozvíme z Béžové knihy aktuální pohled Fedu na ekonomiku, který může dodat další indikace prvotního růstu sazeb. Pozitivní vývoj hospodářství by měl potvrdit např. reportovaný pokračující růst maloobchodních tržeb také v prosinci (očekává se meziměsíčně o +0,1 %).
 
Více informací naleznete na Koment_tyden_20150112.pdf (176869)
Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode