TÝDENNÍ REPORT 49/2014
TÝDENNÍ REPORT BHS 49/2014
Výsledek referenda ve Švýcarsku může více otevřít prostor pro pokles ceny zlata, obdobně jako rozhodnutí kartelu OPEC nesnížit produkci nasměrovalo ceny ropy již na 5letá minima.
- Pokles cen ropy negativně ovlivnil akcie v celém sektoru, naopak podpořil akcie aerolinek.
- Vítězem týdne s převahou akcie v Číně (propojení burzy s Hongkongem dopomohlo k již čtvrtinovému letošnímu růstu).
- Ekonomika USA dle zpřesněných dat ve 3Q vzrostla na roční bázi dokonce o +3,9 % (předběžný údaj +3,5 %).
- Pražská burza na 5měsíčních maximech zpět nad hladinou 1 tis. bodů (růstovou vlnu nezastavily především akcie O2 C.R.).
Týden před námi (1. - 5. 12. 2014)
Švýcaři v neděli v referendu zamítli návrh na povinnost centrální banky (SNB) držet pětinu aktiv ve zlatě. Zavřela se tak vidina možné povinné koupě ze strany SNB asi 1500 tun zlata v průběhu 5 let. Spekulace na tuto případnou transakci byla v posledních týdnech i v závislosti na průzkumech veřejného mínění podporou pro cenu zlata. Nyní se logicky naopak otevírá prostor pro pokles.
V minulých letech cenu zlata podporovala uvolněná měnová politika centrálních bank, zejména Fedu, resp. v té souvislosti především obavy z možné eskalace inflace. V tomto ohledu se však ekonomiky dočkaly opačného vývoje. Zvláště eurozóna nyní zažívá jen nevýrazný cenový růst, což přidělává vrásky ECB. Za listopad ceny dle předběžných údajů vzrostly meziročně jen o +0,3 %, tedy výrazně daleko za 2 % inflačním cílem centrální banky. Riziko deflace není příliš vzdáleno, zvláště i v kontextu současného dalšího poklesu cen ropy.
V týdnu tak bude středem pozornosti ECB. Předchozí výrazné deklarace jejího šéfa Draghiho učinit jakékoliv kroky k odvrácení deflace, může případně přinést oznámení dalších činů. V tomto ohledu se stále přetřásá i nákup státních dluhopisů, který se nelíbí zejména Německu. Otázkou zůstává, zda již i započaté úkony (např. nákup ABS) přinesou do reálné ekonomiky více peněz a tedy příslušný efekt. Na dále se uvolňující měnové politice se každopádně vezou ceny státních dluhopisů a akciové trhy.
V předchozím týdnu se v Evropě akcie dále o něco přiblížily svým letošním maximům, kde by šlo dle BHS očekávat rezistenci. Akcie na Wall Street vzrostly již šestý týden v řadě na nová maxima. Přestože výraznější zisky zaznamenal jen index Nasdaq, stále by si trhy rovněž zasloužily oddych. V návaznosti na zahájenou vánoční nákupní sezónu se dařilo akciím řetězců. V kontextu i tzv. Cyber Monday (on-line nákupy) budou v očekávání jejich další reporty o aktivitě spotřebitelů. V souvislosti se zveřejňování faktů se můžeme příp. dočkat právě realizace zisků. Dle nejnovějších údajů nákupní sezóna dopadá nevýrazně.
Zahájení posledního měsíce roku přinese z hlediska makrodat globálně konečná čísla týkající se aktivity v ekonomikách, resp. indexy nákupních manažerů. Nejsledovanější však budou listopadové údaje z US trhu práce. Potvrdit by měly letošní výrazný vývoj, resp. ekonomika dle očekávání trhu měla další měsíc v řadě přidat opět více než 200 tis. nových pracovních míst.
Pražská burza si po skončení výsledkové sezóny nejspíše dále více bude hledat cestu v závislosti na zahraničním vývoji. Tamní optimismus napomohl k růstu indexu PX již nad 1 tis. bodů. Uvidíme, zda se jednalo jen o krátkodobé vybočení z pásma, kde se pražská burza v posledních měsících pohybovala (cca 950-1000 b.).
Více informací naleznete na Koment_tyden_20141201.pdf (172,1 kB)